מהו זהב?

זהב הוא יסוד כימי מתכתי אציל, שאינו מתרכב עם חומרים אחרים. ניתן למצוא אותו בטבע בעיקר בצורת גרגרים זעירים. הזהב יקר בגלל מספר תכונות ייחודיות:

נדירות – קשה למצוא זהב בטבע. כמות הזהב בקרום כדור הארץ היא 3 חלקיקי זהב על כל 100 מיליון חלקיקים שאינם זהב. זהו ריכוז נמוך ביותר שכרייתו דורשת השקעות עצומות. 

אדישות – הזהב הוא מתכת אצילה שאינה מתרכבת עם חומרים אחרים, לכן הזהב אינו מחליד והוא עמיד בפני שחיקה.

ריקוע – הזהב הוא בעל כושר מתיחה (ריקוע) הגבוה ביותר מבין כל המתכות, עד כדי כך שגרם אחד של זהב יכול להימתח למרחק 66 קילומטר! כמו כן, הזהב נשאר מבריק בכל מצב, ואינו משנה את תכונותיו לאורך השנים.

השימוש העיקרי בזהב הוא בענף התכשיטים. הזהב מוכר לאדם עוד מימי קדם ונמנה על המתכות הראשונות שהאדם השתמש בהן כסמל לעושר, מלוכה ואצילות. הזהב שימש לכל אורך ההיסטוריה כאפיק השקעה יציב וכמפלט לאנשים בתקופות של אי יציבות או מלחמות.

כמה זהב יש בעולם?

מכיוון שזהב הוא מתכת אצילה שאינה מתכלה או משנה את תכונותיה עם הזמן, הרי שכמעט כל הזהב שהופק אי פעם ממשיך להיות במקום כלשהו על כדור הארץ. לפי הערכות, כמות הזהב על פני האדמה עומדת על כ־163 אלף טונות. מתוכם כ־51% נמצאים ברשותם של אנשים פרטיים (תכשיטים וכדומה), כ־18% שמורים במרתפי בנקים מרכזיים, כ־17% מוחזקים במטילי זהב לצורכי השקעה, כ־12% נמצאים במגזר התעשייתי וכ־2% בשימושים אחרים.

עתודות הזהב שעדיין לא נכרו נאמדות ב־47 אלף טונות. במילים אחרות, יותר מ־75% מהזהב בכדור הארץ כבר נכרה ונמצא בשוק. לפי קצב הכרייה הנוכחי העומד על כ־2,400 טונות בשנה, עתודות הזהב יספיקו לעוד 20 שנה. לאחר שכריית זהב בכדור הארץ תיפסק, מחיר הזהב צפוי להרקיע שחקים.